Одна з перших проблем, яку потрібно буде вирішувати, коли ви почнете працювати веб розробником, це … пошук клієнтів. Як фрілансеру знайти свого першого клієнта? Основна відповідь для початку така: не припиняйте наполегливо працювати та вдосконалювати свої навики. 🗿 Але цього недостатньо.
Ближнє коло
Першим клієнтом для багатьох початківців може бути людина з ближнього кола знайомих. В кожного є «якийсь дядько/тітка/двоюрідний брат/сестра/колега з невеликим бізнесом, якому потрібен веб-сайт». 🌱 Як фрілансер, ви повинні бути помітними. Саме так клієнти знайдуть вас і ваші знайомі дізнаються, що ви готові працювати.
Фрілансерські сайти
Ви також можете розглянути можливість роботи через офіційні спільноти фрілансерів. На даний момент існує безліч веб-сайтів, і ви можете досягти успіху, надаючи свої послуги за конкурентною ціною. Щоб конкурувати на біржах з іншими виконавцями ви повинні значно підняти рівень своїх навиків та набути певного досвіду.
Але безперечно є деякі шахрайські сайти або сайти, де ставки просто занизькі, тому будьте обережні. Найкращий спосіб перевірити, чи підходить вам сайт, це, ймовірно, перевірити, чи хтось із ваших друзів чи колег уже мав досвід роботи з ним.
Багато компаній в цій соціальній мережі запускають автоматичний пошук «розробника» або певних стеків/фреймворків. На жаль, у результаті багато повідомлень, які ви отримуєте в LinkedIn, є спамом автоматичного рекрутера. Але серед повідомлень можуть зустрічатися і доволі цікаві пропозиції. Тому необхідно підтримувати актуальний профіль і регулярно перевіряти свої прямі повідомлення.
Веб-сайт з портфоліо
Це чудова реклама ваших послуг. Щоправда, щоб клієнти побачили ваш сайт потрібно затратити немало часу та праці для його розвитку. Цей час та праця окупиться вам клієнтами, які самі знайдуть вас та запропонують взятися за їхній проект.
А поки що не переставайте шукати
Багатообіцяюча розмова з клієнтом може обернутися місяцями очікування та затримок. Ви не можете приступити до роботи, доки договір фактично не буде підписано. Пріоритети компаній постійно змінюються, тому іноді плани можуть змінюватися. Отже, не припиняйте шукати дальше. 🏊♀️Сподіваюся, щойно ви дійсно почнете проявляти себе, і будете мати багато пропозицій від різних організацій, які шукають фрілансерів.
Якщо з часом ви будете отримувати забагато пропозицій про роботу, можете ввічливо відхилити деякі пропозиції та вибрати лише найкращі. Можете спробувати порекомендувати своїм друзям пропозиції, від яких ви відмовитесь 👭
Поради щодо контракту на проект веб-розробки
Після того, як ви обговорите свою проектну пропозицію з клієнтом, останнім кроком перед тим, як ви зможете зануритися в написання коду, буде підготовка контракту та укладання угоди. Ось деякі фактори, які ви можете взяти до уваги:
- Чітке уявлення про обсяг проекту: загалом у контракті має бути вказано, що насправді передбачає робота. Ви повинні бути якомога точнішими в підготовці технічного завдання та кошторису.
- Кінцеві терміни: необхідно вказати кінцеві терміни проекту, включаючи опис того, що потрібно буде завершити. Іноді терміни можуть включати зустрічі з клієнтом для ознайомлення з виконаною роботою та отримання схвалення. Таким чином, ви не будете перейматися несподіваними зустрічами.
- Графік платежів: якщо ви виставляєте рахунок за свій час, ви можете вибрати щотижневу або щомісячну оплату. Ви також можете виставити рахунок на основі завершення певних термінів/контрольних точок. Перш ніж почати проект, ви можете попросити частину передоплати.
- Нерозголошення: клієнти часто хочуть підписати NDA, яка може бути написана окремо від самого контракту. NDA досить стандартні (і легко знайти зразки в Інтернеті). Цілком нормально підписати угоду, згідно з якою ви не будете говорити про зміст стратегії компанії клієнта тощо.
- Інтелектуальна власність – це гостре питання для фрілансерів. Загалом варто укладати контракти так, що ви володієте інтелектуальною власністю, поки клієнт фактично не сплатить остаточний рахунок, після чого вона переходить до нього. Я вважаю, що це хороший спосіб захистити себе від «найгірших сценаріїв» (і це означає, що ніхто не може вкрасти ваш код, доки не заплатить за нього).
- Технічне обслуговування: ви, ймовірно, захочете вказати, що після виставлення остаточного рахунку будь-які подальші роботи з техобслуговування повинні бути компенсовані. Потрібно чітко вказати це в контракті, щоб клієнт розумів, що отримуватиме рахунок за роботи з технічного обслуговування. Згодом накопичення постійного доходу за допомогою таких речей, як обслуговуваання програмних продуктів, може принести велику стабільність у життя фрілансера.
Досвід показує, що з часом залучення клієнтів стає значно легшим. Клієнти рекомендуватимуть вас своїм знайомим, коли побачать, наскільки ви чудові. Отже, ваш пул можливостей з часом зростатиме. Згодом ви можете виявити, що зможете бути більш розбірливими щодо проектів, за які беретеся, віддаючи пріоритет лише тим, які вас справді захоплюють або відповідають вашим цінностям.
І не забувайте, що як фрілансер ви не отримуєте «пільг» або «соціального забезпечення працівника». Тому подбайте про себе та подбайте про власний добробут. Слідкуйте за тим, щоб не перевтомлюватися (спочатку це надто легко) і брати відпустки, навіть якщо вони неоплачувані. Як фрілансер ви можете створити чудовий баланс між роботою та особистим життям, який відповідає бажаному стилю життя. Але це залежить від вас. Удачі!