Хто такий веб-дизайнер, чим займається та як ним стати? Аналізуємо, чи це творча професія, чи все ж таки технічна, і які навички повинен мати професіонал у галузі веб-дизайну.
Хто такий веб-дизайнер?
Веб-дизайнер – це фахівець, який працює над зовнішнім виглядом сайту. Він обирає, які елементи будуть представлені на сторінці і як вони будуть відображатися на моніторах користувачів. До прикладу, він вирішує, що буде, якщо навести курсор миші на певний блок і в якій послідовності відображатиметься інформація при прокручуванні сторінки вниз. На відміну від дизайнера одягу чи інтер’єру, до роботи веб-дизайнера не можна фізично торкнутися, вона існує виключно в інтернет-просторі. І якщо дизайнер меблів повинен приділяти увагу тканинам і матеріалам, з яких створюється предмет, то веб-дизайнер думає про кольори, композицію та простоту використання сайту для користувача.
Веб-дизайн зародився з розповсюдженням інтернету, коли люди почали активно відвідувати сайти. Популярність професії почала особливо зростати починаючи орієнтовно з 2007 року разом із поширенням смартфонів. У цей період компанії почали дбати про те, щоб їх сайти органічно виглядали як з комп’ютера, так і екрана телефону. Потрібні були люди, які б продумали нову структуру і зробили досвід користування сайтом приємним для всіх людей, незалежно від того, з якого пристрою вони заходять.
Наразі веб-дизайнери потрібні у всіх сферах бізнесу, оскільки сайти фактично стали обличчям компанії в інтернеті.
Чим займається веб-дизайнер?
Фахівець веб дизайну відповідає за зовнішній вигляд та верстку сайту. Це може бути як абсолютно нова сторінка, яка створюється з нуля, так і редизайн раніше існуючого ресурсу. Дизайнери вирішують, як різні частини сайту поєднуватимуться між собою і яка між ними працюватиме логіка. На відміну від веб-розробників, які займаються програмуванням та написанням кодів, веб-дизайнер приділяє більше уваги саме візуалу. Але в деяких випадках ці професії можуть перетинатися.
В першу чергу завдання веб-дизайнера зробити так, щоб сайт був красивим і привертав увагу користувачів. Тут важливі художні навички та почуття смаку. У той же час, якщо на старті зародження професії основною метою було створення саме красивої картинки, то зараз до завдань додалося ще й зручність. Дизайнер повинен зробити так, щоб навіть при першому відвідуванні користувач не розгубився і відразу знайшов цікавий для нього розділ. Виходить, що дизайнер вибудовує баланс між зовнішнім відображенням сайту та зручністю його використання.
Основні вимоги до веб-дизайнера:
- створення або оновлення зовнішнього вигляду ресурсу (включаючи окремі сторінки);
- проектування його логіки;
- створення веб-макетів майбутнього сайту;
- опрацювання зовнішнього вигляду сторінок для різних девайсів;
- робота з ключовими мовами програмування;
- використання основних графічних редакторів;
- зустрічі із замовниками для обговорень.
Скільки отримують веб-дизайнери?
Як і в інших професіях, зарплата веб-дизайнера залежить від його стажу. Якщо дивитися на оголошення з сервісів з пошуку роботи, то в Україні спеціалісти-початківці або стажери можуть розраховувати на зарплату від 10 тис. грн. Професіонали середнього рівня, зі стажем від року, отримують від 15 тис.грн, а старшим спеціалістам з багаторічним досвідом обіцяють від 30 тис. та вище. При цьому на рівень зарплати впливає не лише досвід, а й знання, навички, репутація та кількість клієнтів.
У веб-дизайні поширений фріланс, оскільки професія зав’язана на комп’ютері і, за бажання, з ним під рукою можна працювати з будь-якої точки світу. При фріланс-зайнятості на перший план замість стажу виходять портфоліо, а також швидкість та якість роботи. Для віддалених фахівців важливі й навички роботи з клієнтами, оскільки щоразу доведеться домовлятися самостійно. Зарплата затверджується за домовленістю за всю роботу чи за кожен окремий елемент.
Що повинен знати та вміти веб-дизайнер?
Щоб стати таким фахівцем, потрібен широкий спектр навичок. Важливо не тільки бути творчою людиною, а й уміти працювати з низкою програм і мати певну базу знань. У той же час важливими є і soft skills, оскільки робота веб-дизайнера нерозривно пов’язана зі спілкуванням з клієнтами.
Що може знадобитися веб-дизайнеру:
- знання принципів дизайну: вивчення основ допоможе краще заглибитись у професію;
- знання основ друку та вміння працювати зі шрифтами;
- розуміння правил композиції, щоб вибудовувати візуальну гармонію;
- основи роботи з палітрою кольорів та розуміння, як різні кольори працюють разом;
- вміння користуватися дизайнерськими програмами, наприклад, Adobe Illustrator, Photoshop та Figma;
- вміння працювати в програмах для адаптивного веб-дизайну: вони дозволяють перевіряти, як сторінки виглядають з різних пристроїв;
- навички графічного дизайну, які допоможуть покращити роботу та розширити потенційну кількість роботодавців;
- розуміння бізнес-стратегій. Важливо знати, як дизайн зможе допомогти цілям клієнта. Іноді при редизайні сайту достатньо змінити кілька налаштувань у навігації, щоб залучити потік відвідувачів.
Необхідні soft skills:
- комунікабельність та вміння домовлятися з клієнтом;
- усидчивість: доведеться багато часу проводити перед комп’ютером;
- самоорганізованість: особливо важлива для фрілансерів, які самі будують свій графік;
- прагнення саморозвитку: для якісної роботи варто постійно стежити за останніми тенденціями в професії;
- увага до деталей, оскільки при веб-дизайні важливо все: від поєднань кольорів до навігації.
Як стати веб-дизайнером?
Щоб стати веб-дизайнером, не обов’язково закінчувати університет за спеціальністю. Диплом у цій професії не такий важливий, як набір навичок, якими володіє фахівець. Можна навчатися і самостійно, але спеціалізовані курси нададуть більш структуровану та повноцінну програму та допоможуть не проґавити важливі деталі в навчанні.
Де навчають на веб-дизайнері:
- Skillbox. За вісім місяців навчить основи веб-дизайну;
- “Нетологія”. Річний курс для новачків, який підготує middle-фахівців.
- Geek Brains. Через 12 місяців випустить фахівців із дипломом та готовим портфоліо.
- Британська вища школа дизайну. Річна програма підійде молодшим спеціалістам, які хочуть вийти на новий професійний рівень.
Що додатково почитати:
“Веб дизайн”, Якоб Нільсен. Книзі більше 20 років, але вона досі вважається одним з головних посібників для фахівців-початківців у цій сфері.
«Мистецтво кольору», Йоханнес Іттен. Навчить орієнтуватися у колірних рішеннях.
“Емоційний веб-дизайн”, Аарон Уолтер. Про зв’язок емоцій та дизайну.
“Спочатку мобільні”, Люк Вроблевскі. Розкаже про створення дизайну мобільних інтерфейсів.