Мету розробки освітнього сайту повинен визначити його автор ще до етапу проектування і розробки ресурсу. Теми, яким присвячують такого типу інтернет-ресурси, дуже різноманітні. Веб сторінка може бути присвячена одному з навчальних предметів, а може – невеликій темі, якій в навчальній програмі відводиться всього один урок.
В сучасних умовах освітній сайт використовують як платформу для дистанційного навчання в школах та інших навчальних закладах.
Зацікавлення, як стимул до роботи
При виборі теми освітнього сайту слід керуватися своїми інтересами і знаннями, а також потребою учнів в інформації, якою ви плануєте наповнити сайт.
Інтереси – на першому місці тому, що створення гарного освітнього сайту можливо тільки в тому випадку, якщо вам цікава тема і ви з задоволенням працюєте над створенням сайту. Так само, як і при виконанні будь-якої творчої роботи, важливо отримувати задоволення. Сайт не повинен створюватися через силу.
Знання, як фундамент сайту
Знання – на другому місці тому, що освітній сайт буде корисним тільки в тому випадку, якщо вам дійсно є чим поділитися з учнями. Це не повинна бути компіляція матеріалів з підручників і збірників завдань. Напевно у вас є особливі прийоми і методики, якими ви користуєтеся, і вони приводять до гарних результатів на уроках. Чому б ні використовувати цей досвід і в інтернеті.
Детально про створення сайту для школи ми писали раніше.
А може ви розробили нову, сучасну методику викладання і освоєння учнями вашої теми, використовуючи інтернет як потужний інструмент.
Необхідність в сучасних умовах
Потреба продовжувати навчальний процес в умовах тотального карантину робить онлайн платформи для дистанційного навчання необхідним інструментом навчання. Попит породжує пропозицію і такі ресурси зараз активно розвиваються і впроваджуються.
Цільова аудиторія освітніх сайтів
Крім теми, автор освітнього сайту повинен чітко уявляти собі цілі, яких він намагається досягти, публікуючи матеріали в інтернеті. Цілі – це не тільки формулювання бажань автора. В першу чергу – це аудиторія, для якої призначений цей освітній сайт, це учні, на яких він розрахований.
Навчальні матеріали повинні ненав’язливо пояснювати, зацікавлювати, надихати учня на продовження навчання і не повинні дратувати або набридати. А це означає, що при підготовці освітніх ресурсів слід враховувати психофізичний стан, в якому знаходиться ваш учень. Він залежить від рівня підготовки до сприйняття теми, від здібностей в області теми та від здібностей взагалі. Але в першу чергу він визначається віком.
Залежно від віку виділяють наступні цільові аудиторії:
- діти дошкільного віку (до 6 років);
- діти молодшого шкільного віку (від 6 до 10 років);
- діти середнього шкільного віку (від 10 до 15 років);
- підлітки (від 15 до 17 років);
- абітурієнти;
- студенти;
- дорослі.
Навчальні матеріали та подання, які доречні для дітей дошкільного віку, неприйнятні для підлітків. А матеріали, підготовлені для дітей середнього шкільного віку, неприйнятні для студентів і навпаки. Таким чином, цільова аудиторія визначає характер всього сайту: це і стиль викладання, і графічне оформлення, і ілюстрації.
В процесі розробки освітнього сайту слід постійно пам’ятати про те, якій аудиторії він присвячений і які цілі переслідуються. Поставлені цілі допоможуть визначитися у виборі матеріалу для сайту, розробити порядок його подання, а також допоможуть вирішити багато інших питань.
Залежно від теми і цільової аудиторії можна виділити наступні цілі, які переслідують автори освітніх сайтів:
- популяризація знань з кожної теми;
- поверхове ознайомлення з темою;
- глибоке вивчення теми;
- подання додаткової факультативної інформації;
- подання додаткової довідкової інформація;
- контроль знань.
До розробки сайту можна приступати тільки після визначення його цілей. Якщо цілі розробки навчальних матеріалів не ясні самому автору, то, що вже говорити про учнів. Але коли мета сайту зрозуміла не тільки його авторові, але і користувачам, можна домогтися гарних результатів.
Крім загальних цілей, яких ви намагаєтеся досягти при розробці сайту, кожен його елемент переслідує свої конкретні цілі. Таким чином, цілі визначають все: починаючи від загальної архітектури і зовнішнього вигляду сайту, аж до останнього слова.