pbb-man

Як створити сайт самостійно і безкоштовно

Як самостійно і безкоштовно створити свій перший інтернет-ресурс? Чи можна створити свій власний сайт з нуля, не маючи будь-яких технічних знань? Що таке «домен» і «хостинг» і навіщо вони потрібні? Що таке «CMS-система» і «конструктор сайтів»? В чому полягають їх ключові відмінності один від одного?

Якщо вам близькі ці запитання, ми спробуємо детально відповісти на них в цій інструкції. Ми розуміємо всю важливість теми, адже навчившись створювати сучасні і функціональні сайти, ви створите інтернет-представництво не тільки для себе або своєї компанії, але і запропонувати подібні послуги іншим зацікавленим людям. На сьогоднішній день це один з найбільш перспективних і стабільних видів інтернет-заробітку.

Зміст

З чого починається будь-який сайт?
Які завдання можна вирішити за допомогою сайту?
Технічні аспекти створення сайту
Конструктори сайтів
CMS-системи
Самостійне створення сайту з нуля
Створення простого HTML-сайту
Ключові етапи самостійного створення сайту
Створення шаблону для сайту
Верстка сайту
Створення сайту за допомогою PHP
Створювати з нуля або на конструкторі сайтів?
Публікація створеного сайту в мережі «Інтернет»
Що таке «домен»
Як вибрати домен для сайту
Що таке «хостинг»
Як вибрати хостинг для сайту
Розміщення готового сайту на сервері
Відповіді на поширені питання

З чого починається будь-який сайт?

Будь-сайт, а в ідеалі і сама ідея про створення сайту повинні починатися з чіткого розуміння мети створення і подальшого розвитку нового інтернет-ресурсу.

З якою метою може бути створений сайт?

Насправді, всі цілі створення нового сайту можна розділити на дві основні категорії:

 • комерційні;
 • некомерційні.

Потрібно визнати, що в більшості випадків інтернет-ресурси створюються саме з комерційними цілями. Давайте розглянемо конкретні приклади подібних цілей, щоб все стало зрозуміло.
Отже, комерційною метою створення сайту може бути:

 • продаж товарів і послуг;
 • особистий чи політичний піар;
 • передача цінної інформації цільовій аудиторії з метою подальшого отримання прибутку;
 • створення позитивного іміджу для комерційної компанії;
 • створення сайтів для клієнтів.

Що ж стосується некомерційних цілей створення сайту, серед них можна виділити створення інтернет-ресурсів для благодійних організацій, а також створення інтернет-майданчиків, призначених для спілкування і обміну різноманітним контентом та інформацією між певними групами користувачів.

Визначення завдань, що стоять перед створюваним сайтом

В першу чергу необхідно відзначити, що будь-який грамотно створений сайт здатний вирішувати найширший спектр завдань. наприклад:

 • формування потоку цільових відвідувачів для вашого бізнесу;
 • організація ефективної обробки заявок, що надходять від потенційних клієнтів;
 • підвищення впізнаваності компанії або особистого бренду творця сайту;
 • формування довіри з боку потенційних клієнтів;
 • надання актуальної інформації в найбільш затребуваних форматах, таких як текст, зображення, а також відео- та аудіо- матеріали;
 • надання відвідувачам сайту можливість завантажити файл, наприклад прайс-лист або презентацію пропонованого товару;
 • автоматизація вашого бізнесу;
 • і багато багато іншого.

А ви вже знаєте, які завдання буде вирішувати ваш сайт? Це дійсно важливо, тому що, тільки виходячи з поставлених завдань, можна вибрати той тип сайту, який найкраще підходить для створення вашого інтернет-ресурсу.

Технічні аспекти створення сайту

Технічні аспекти створення власного сайту багато в чому залежать від правильного вибору необхідних інструментів. Перш за все, варто розуміти, що на сьогоднішній день існує три основних способи самостійного створення сайту:

 • за допомогою конструкторів сайтів;
 • за допомогою CMS-систем;
 • шляхом самостійного написання вихідного коду сайту.

Давайте розглянемо кожен з цих способів більш докладно. Почнемо з того, що, на наш погляд краще за інших підходить для новачків.

Конструктори сайтів

Ми переконані, що, якщо у вас обмежений час або немає бажання розбиратися, то оптимальним способом буде створення сайту в конструкторі. Ми вибрали найефективніші і прості у використанні, що не потребують будь-яких знань в області верстки, програмування і веб-дизайну.
Отже, конструктор сайту – це спеціалізований онлайн-сервіс, що включає в себе готові варіанти графічного оформлення для створюваних сайтів, а також має зручний і інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. В ідеалі сучасний конструктор сайтів повинен дозволити будь-якій людині створити свій власний інтернет-ресурс без необхідності отримання знань в області веб-програмування та дизайну.

Найбільш популярні конструктори сайтів

 • Wix – один з найбільш популярних конструктів сайтів, який дозволяє швидко і просто створювати інтернет-ресурси досить високої якості. Рекомендуємо!
 • UKit – конструктор, який дозволяє створювати сучасні сайти. Він має простий в освоєнні і інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, а також містить у собі просунуту систему аналітики.    Nethouse – конструктор, який відмінно підійде для створення сайтів-візиток, сайтів-портфоліо, інтернет-магазинів. Він досить простий в первинному освоєнні і подальше використання.
 • UMI – ще один простий в освоєнні і використанні конструктор сайтів.

CMS-системи

Термін CMS походить від англійського виразу Content Management System і використовується для позначення так званих «систем управління контентом» (сайтом). Ці ж системи часто називають «двигунами» для сайтів. На сьогоднішній день будь-яка CMS-система дозволяє управляти всім вмістом сайту за допомогою простого і наочного інтерфейсу.
Цілком природно, що вибір CMS-системи залежить від мети створення конкретного сайту. Кожен двигун для сайту має свої особливості, переваги і недоліки. Крім того, варто враховувати, що всі CMS-системи діляться на дві великі групи: безкоштовні і платні.

Топ безкоштовних CMS-систем

 • WordPress – відмінно підходить для створення блогів, сайтів-візиток, корпоративних сайтів.
 • Joomla – ще одна багатофункціональна CMS-система, яка дозволяє створити як простий сайт-візитку або корпоративний сайт, так і повноцінний інтернет-магазин.
 • Drupal – ще одна популярна CMS-система, яка підходить для створення корпоративних сайтів, сайтів-візиток, а також сайтів-портфоліо, соціальних мереж та інтернет-магазинів;
 • OpenCart – дана CMS-система призначена, перш за все, для створення інтернет-магазинів. Разом з тим варто враховувати, що вона проста у використанні, але при цьому досить складна в плані розробки. Як показує практика, для розробки повноцінного інтернет-магазину на його основі потрібне залучення досвідченого PHP-програміста.
 • phpBB – CMS-система, призначена для створення форумів.

Топ платних CMS-систем

 • «1С-Бітрікс» – потужна і багатофункціональна система управління сайтами. Вона дозволяє створювати і підтримувати інтернет-ресурси практично будь-якого типу. В якості ключових особливостей варто виділити простоту управління створеним сайтом, високу продуктивність, інтеграцію з 1С, а також великі можливості мобільного адміністрування.
 • Image CMS – ще один гідний представник платних CMS-систем. Девіз його розробників – «зручність для людей». Спеціально для нього було створено кілька сотень унікальних шаблонів, які підійдуть практично для будь-якого сайту і при цьому нададуть можливість доопрацювання під кожен конкретний проект.
 • osCommerce – платна CMS-система, призначена для створення сучасних інтернет-магазинів і володіє багатющими функціональними можливостями.

Самостійне створення сайту

Спеціально для тих, хто хоче навчитися самостійно писати вихідний код створюваного сайту, ми підготували кілька корисних прикладів. Давайте розглянемо їх більш детально.

Створення простого HTML-сайту

HTML (HyperText Markup Language – мова розмітки гіпертекстів) – універсальна мова, призначена для опису веб-сторінок. Її завдання полягає в тому, щоб вказати браузеру, що і як потрібно відображати при завантаженні сторінки в браузері користувача. Кожен з її тегів описує фрагмент сторінки.

Ключові етапи самостійного створення сайту

Самостійне створення сайту з нуля складається з трьох основних етапів:

 • Створення шаблону сайту. Саме на цьому етапі з’являється чітке візуальне уявлення, як буде виглядати створюваний інтернет-ресурс.
 • Верстка сайту. На цьому етапі відбувається наповнення сайту контентом, а також перевірка створюваного інтернет-ресурсу на наявність помилок і працездатність.
 • Впровадження PHP. На цьому етапі сайт перетворюється з статичного в динамічний.

Давайте розберемося з усіма цими етапами більш докладно.

Створення шаблону сайту

Найчастіше шаблон (в даному випадку під цим словом стоїть розуміти візуальне оформлення) сайту створюється в програмах, які прийнято називати графічними редакторами. Найбільш популярними є Adobe Photoshop і CorelDRAW. Ми рекомендуємо використовувати саме Photoshop, оскільки він трохи простіший в освоєнні і при цьому має найбагатші можливості. Крім того, саме ним користуються всі веб-дизайнери.
В цій програмі створюємо всі необхідні для верстки сайту фрагменти зображень  і зберігаємо у папці images шаблону. Разом з тим варто відзначити, що для максимально швидкого старту можна скористатися готовими шаблонами, а не створювати їх самостійно.

Верстка сайту

Перш за все, необхідно створити новий текстовий файл і зберегти його під назвою index.html. Перший рядок цього файлу, закритий тегами, повинен виглядати наступним чином:
! DOCTYPE html
Пара тегів html говорить про те, що всередині міститься HTML-код.
Усередині head розташовуються теги, які не відображаються у вікні браузера користувача. Як правило, вони починаються зі слова meta, і називаються мета-тегами, а ось тег title відображається як заголовок вікна браузера і аналізується пошуковими системами.
Далі розташовується пара тегів body, в які укладено вміст сторінки. Саме ця частина, яку часто називають тілом сторінки, відображається в браузері користувача. Також важливо розуміти, що існує кілька способів організації контенту. Найбільш популярні з них – організація за допомогою блоків div і в вигляді абзаців p.
Що стосується формату відображення елементів, то він може бути заданий як безпосередньо, з використанням відповідних тегів, так і за допомогою таблиць стилів CSS. При цьому саме другий спосіб є найкращим, тому що він дозволяє повторно використовувати стилі компонентів. Таблиця стилів задається або в всередині тега head, або в окремому файлі (найчастіше цей файл має ім’я style.css), посилання на який також розташовується всередині head.
Основоположними документами, в яких описуються всі компоненти тієї чи іншої мови, що застосовується при створенні сайтів, є специфікації.

Створення сайту за допомогою PHP

На HTML-сторінці, створеній в попередньому прикладі, все визначено наперед і не буде змінюватися при зверненні з боку користувачів. Такі сторінки прийнято називати статичними, для їх створення цілком вистачає засобів, що надаються мовою гіпертексту HTML.
Якщо ж подана користувачам сайту інформація змінюється в залежності від будь-яких факторів або запитів, кажуть, що веб-сторінка містить динамічний контент (є динамічною).
Для створення таких сторінок необхідно використовувати мови веб-програмування. Серед них найбільш широко поширені PHP, Python і Ruby on Rails для Unix-систем, а для Windows характерна розробка динамічного контенту з використанням засобів .NET.
Це все стосується серверної частини, а для програмування на стороні клієнта найчастіше використовується JavaScript.
PHP – це найпопулярніша мова веб-програмування, призначена для створення динамічних веб-сторінок. Головна відмінність динамічної веб-сторінки від статичної полягає в тому, що вона формується на сервері, а вже готовий результат передається в браузер користувача.
Для того щоб будь-який PHP-скрипт виконався успішно, він повинен бути оброблений інтерпретатором мови. Такий інтерпретатор обов’язково присутній на всіх веб-серверах і дозволяє обробляти PHP-код.

Ключова відмінність створення з нуля (будь то за допомогою CMS-систем або вихідного коду) від конструктора сайтів полягає в тому, що створення інтернет-ресурсу з нуля має на увазі можливість не тільки створити сайт, який відповідає саме вашим потребам, а й управляти всіма можливостями, які ви самі і заклали.
У свою чергу, створення інтернет-ресурсу за допомогою того чи іншого конструктора сайтів не потребує від вас наявності спеціальних технічних навичок. Будь-який з перерахованих вище конструкторів дозволяє створити повноцінний сайт буквально за кілька годин. Однак до вибору конструктора потрібно поставитися дуже уважно. Вибір за вами!

Який же спосіб створення сайту найкращий?

Насправді, однозначної відповіді на це питання не існує. Все залежить від ваших цілей і завдань. Можливо, ви захочете вивчити найбільш популярні CMS-системи? А може, навчитися самостійно формувати вихідний код створюваного сайту? Немає нічого неможливого!

Публікація створеного сайту в мережі Інтернет

Припустимо, ви вже створили свій перший сайт, але що потрібно зробити, щоб на нього міг зайти будь-який користувач Всесвітньої павутини?

Що таке «домен» і навіщо він потрібен

Домен – це ім’я сайту, адреса вашого сайту в мережі «Інтернет». Чудовим прикладом домену може бути ім’я сайту, на якому ви зараз перебуваєте – pbb.lviv.ua.
Як видно з наведеного вище прикладу доменне ім’я сайту складається з кількох частин:

 • безпосередньо назви сайту – в нашому випадку це pbb;
 • обраної доменної зони. У нашому випадку була обрана доменна зона «.lviv.ua». Доменна зона вказується в адресі сайту після його назви.

Також варто відзначити, що існують домени різних рівнів. Розібратися в цьому дуже просто – достатньо подивитися на кількість між якими ставиться крапка частин адреси сайту. наприклад:

 • site.com – домен другого рівня;
 • site.com.ua – домен третього рівня.

Доменні зони можуть бути різними. Найчастіше вибір доменної зони залежить від країни або призначення кожного конкретного сайту.
Найбільш часто використовуються наступні доменні зони:

 • .com – ця доменна зона найчастіше використовується для комерційних і корпоративних сайтів;
 • .com.ua – доменна зона найчастіше використовується для комерційних сайтів в Україні;
 • .biz – часто доменна зона використовується для сайтів бізнес-тематики;
 • .info – в цій доменній зоні досить часто розташовуються саме інформаційні сайти;
 • .net – ще одна популярна доменна зона.

Як вибрати домен

При виборі домена для власного сайту ми рекомендуємо керуватися наступними принципами:

 • оригінальність і легкість запам’ятовування;
 • максимальна довжина – 12 символів;
 • легкість набору на латиниці;
 • відсутність в імені домена знака «тире» (бажано, але не обов’язково);
 • чистота історії домену та відсутність на ньому будь-яких санкцій з боку пошукових систем. Це можна перевірити за допомогою сервісу «whois history».

Що таке «хостинг»

Для того щоб створений вами сайт став доступний всім користувачам Всесвітньої павутини, крім домену вашому інтернет-ресурсу знадобиться ще і хостинг.
Терміном «хостинг» позначається послуга по розміщенню вашого сайту в Інтернеті. Наданням подібних послуг займається велика кількість компаній, які прийнято називати «хостерами».
Ви повинні чітко розуміти, що всі сайти, які доступні на просторах Всесвітньої павутини, десь знаходяться. Якщо говорити більш конкретно, знаходяться вони (їх файли) на жорстких дисках серверів (потужних комп’ютерів), що знаходяться в розпорядженні компаній – хостерів.
Оскільки практично будь-який сайт складається з різних типів файлів (бази даних, тексти, картинки, відео), доступ до них з різних комп’ютерів здійснюється шляхом обробки запиту, зверненого до сайту, який розташовується на сервері компанії-хостера.
Вартість хостингу може сильно варіюватися в залежності від того, наскільки великий і відвідуваний сайт ви створите. Гарна новина полягає в тому, що більшості сайтів не потрібно по-справжньому дорогий хостинг.

Як вибрати хостинг

При виборі хостингу для нового сайту ми рекомендуємо керуватися наступними критеріями:

 • Стабільна робота. Обраний вами хостинг повинен стабільно працювати 24 години на добу, 7 днів на тиждень. Інакше ви будете нести репутаційні втрати в очах відвідувачів, а також втратите довіру з боку пошукових систем. У зв’язку з цим варто звернути особливу увагу на такий параметр, як uptime хостингу. Uptime – це час, протягом якого сайт працює в штатному режимі і відвідувачі можуть його відкрити в своєму браузері без будь-яких проблем. Він повинен бути максимально наближений до 100%. У свою чергу час відгуку сайту демонструє, наскільки швидко ваш сайт відповідає на запит, що надходить від браузера користувача. Чим менше час відгуку, тим краще.
 • Простота і зручність для користувача інтерфейсу. При вході в особистий кабінет вся панель управління повинна бути не тільки доступна, а й інтуїтивно зрозуміла. Зокрема, ви повинні бачити поточний баланс, а також мати швидкий доступ до всіх основних функцій хостингу.
 • Професійна служба підтримки. Швидка, кваліфікована і завжди на місці! Технічна підтримка дуже важлива в разі виникнення різних збоїв у роботі сайту і необхідності їх оперативного усунення.
 • Вартість послуг. Цей аспект важливий як для початківців вебмайстрів, які мають в своєму розпорядженні обмежений бюджет, так і для власників масштабних інтернет-проектів, які потребують використання дійсно дорогого хостингу.

Розміщення готового сайту на сервері

Припустимо, ви вже створили сайт, купили домен і хостинг. Що робити далі?
Тепер потрібно розмістити всі файли нашого сайту на сервері обраного вами хостинг-провайдера. Є відразу кілька способів зробити це. Давайте поговоримо про них.

 • Це завантаження вмісту вашого сайту по HTTP-протоколу за допомогою панелі управління хостингом.
 • За протоколом FTP за допомогою так званого FTP-клієнта.

Саме другий спосіб є найбільш швидким. Для цього завдання ми рекомендуємо один з кращих безкоштовних FTP-клієнтів – FileZilla.
Після встановлення зв’язку з FTP-сервером обраного вами хостинг-провайдера (зазвичай після оплати хостингу провайдер передає IP-адреса, логін і пароль входу) доступний дисковий простір відобразиться у вигляді логічного пристрою (як і звичайні жорсткі диски комп’ютера) на одній з двох панелей використовуваної програми. Після цього залишиться запустити процес копіювання і дочекатися його закінчення.
Таким чином, ваш сайт буде опублікований в Інтернеті і стане доступний всім користувачам Всесвітньої павутини. На цьому етапі вже можна буде набрати в адресному рядку браузера його доменне ім’я та помилуватися результатом виконаної роботи.

Відповіді на поширені питання

З чого почати навчання майбутньому веб-майстру (творцеві сайтів)?

Ми рекомендуємо починати навчання сайтобудування в наступному порядку:

 • основи HTML;
 • основи CSS;
 • основи PHP.

Якщо ж ви захочете створювати багатофункціональні сайти на замовлення, обов’язково знайдіть час на освоєння CMS (наприклад, WordPress чи Joomla), адже саме вона зараз є найбільш популярні і поширені.

Як знайти і вибрати фахівців для створення сайту?

Вам потрібен сайт, але при цьому ви не хочете створювати його самостійно? Тоді потрібно буде знайти дійсно хороших і грамотних фахівців. Давайте розберемося, як це зробити.
Є відразу кілька критеріїв, на які слід спиратися при виборі фахівців для створення сайту. Виділимо основні:

 • Наявність портфоліо успішно завершених проектів. Якщо у обраного вами виконавця або команди виконавців немає портфоліо, це викликає запитання.
 • Уміння пояснювати складні речі простою мовою. Якщо вас з самого початку спілкування «вантажать» складними термінами і не дають їм якихось зрозумілих пояснень, краще знайти іншого виконавця.
 • Позитивні відгуки від реальних клієнтів. Дуже добре, якщо вдасться поспілкуйтеся з клієнтами, попросивши їх контакти у виконавця.

Як показує практика, ви завжди зможете знайти фахівців, готових створити вам сайт, на біржах фрілансу.

Де можна пройти професійне навчання створенню сайтів?

На даний момент цього вчать на спеціалізованих курсах. При цьому важливо розуміти, що в процесі професійного створення сайтів завжди бере участь відразу кілька різнопланових фахівців:

 • дизайнер;
 • верстальник;
 • програміст;
 • менеджер.

У зв’язку з цим необхідно розуміти, що спеціалізовані курси дозволяють освоїти конкретну професію і закрити певний фронт робіт, пов’язаних зі створенням сайту.

Чи можна безкоштовно вивчити основи сайтобудування?

Так можна. На сьогоднішній день існує велика кількість якісних і при цьому абсолютно безкоштовних відеокурсів, що відносяться до теми сайтобудування.

Чи можна самостійно створити власний сайт?

Звичайно можна! З цією метою найкраще скористатися конструкторами сайтів , оскільки вони добре підходять для новачків і при цьому надають досить великі можливості.

Чи можна створити повноцінний сайт абсолютно безкоштовно?

Ні, не можна. Навіть якщо ви будете все розробляти самі (з нуля або на CMS), вам все одно знадобиться купити хостинг і домен. Це коштує не великих грошей, але все-таки грошей.
Якщо брати конструктори сайтів, то на них можна безкоштовно створити і протестувати сайт, але при цьому не можна безкоштовно прив’язати до створеного ресурсу власне доменне ім’я.
Варіант з безкоштовними піддоменами, який часто використовують конструктори сайтів, або безкоштовним хостингом не варто розглядати як повноцінний.
Тому вкладення, нехай і мінімальні, будуть потрібні. Але не варто засмучуватися – коштує це зазвичай, як пара чашок кави на місяць.

Чи можна заробити на створенні сайтів?

Звичайно можна! Якщо ви станете кваліфікованим фахівцем і будете створювати сайти для інших людей, обов’язково зможете на цьому заробити.
Що стосується потенційного рівня одержуваного доходу, він буде залежати відразу від декількох факторів. Серед них варто виділити наступні:

 • накопичений вами досвід роботи;
 • платоспроможність ваших клієнтів;
 • вміння вести переговори з потенційними клієнтами і продавати їм свої послуги;
 • ніша, в якій ви будете працювати;
 • тип створюваного сайту.

Так-так, різні типи сайтів (їх створення) коштують по-різному. Якщо говорити про середні ціни по ринку, на даний момент вони такі:

Крім того, не варто забувати, що можна успішно монетизувати і свій власний сайт.

Contact

Готові замовляти?

Якщо все, написане на сайті, викликало у вас довіру, зв’яжіться з нами будь-яким зручним для вас способом.

 • PBB design. м. Львів
  вул. Стрийська 202
 • Телефонуйте
  +38 067 603 6631
 • Години роботи
  Пн - пт: 10.00 - 18.00
© Copyright 2009 – 2022. PBB DESIGN. Веб розробка Львів
Contact
Call Now Button